Отново бяхме партньор на тазгодишното издание на националното състезание "Дни на роботиката" към Технически университет – София, което се проведе на 21 и 22 март в 12-и учебен блок на висшето учебно заведение. Събитието за пореден път доказа, че България е богата на инженерен талант, а младите хора свободно говорят езика на технологиите и уверено ги използват – не единствено за да се забавляват, а и за да направят света по-добър.
Наградата ни за "Млад иноватор"
За поредна година TLL Media и Robotics-Bulgaria.com присъдиха специални грамоти и награди на участниците, които се откроиха с най-забележително представяне. Като "Млад иноватор" отличихме шестокласника Николай Петков за проекта "Smart Med Box" – умна система за сигурно и удобно съхранение и разпределение на медикаменти.
Интелигентната кутия не само опростява ежедневието на възрастните хора, като управлява дозите и приемите, но и предотвратява достъпа на деца до лекарствата. Така идеята се изправя и срещу нашумелите напоследък и изключително опасни "предизвикателства" в социалните мрежи, сподели Ники.
Кого отличихме за "Най-иновативна идея"
Отличието за "Най-иновативна идея" заслужено грабна отбор от шуменското СУ "Панайот Волов" с разработката "EPA – Eco Plastic Algae" (Еко пластмаса от водорасли). След задълбочено проучване бъдещите предприемачи са разработили екологична алтернатива на опаковките от найлон и целофан, направена от агар-агар.
Екипът в състав Лариса Мартинова, Синем Хюсеин Осман и Хрисимир Дечев вече има готов продукт, като е създал и прототип на ферма за отглеждане на червени водорасли, който предстои да развива.
Специалната награда „КОМПАС – посока за инженерно бъдеще“
Специалната награда на TLL Media и Robotics-Bulgaria.com "КОМПАС – посока за инженерно бъдеще", предоставена със съдействието на фирма BG Robots, категорично отиде при Иван Ангелов от Перник и неговия интелигентен робот Neuron. Разработката представлява умна робоглава, която "вижда", движи се и следи събеседника си, като може да разговаря с него, да отговаря на въпроси от почти всякакво естество и то на български.
Иван е студент в специалност "Интелигентни системи и изкуствен интелект" в ТУ- София, а Neuron е част от по-мащабен негов проект за хуманоиден робот. "Щом бъде завършен, той ще може да се програмира на човешки език, както и да се самоусъвършенства", споделя младият инженер.
Повече за възможностите, които ще разкрият пред него нашият "Компас" и менторската подкрепа на специалистите от BG Robots, които ще посрещнат Иван във фирмената си база, ще му покажат и разкажат в детайли за света на промишлените роботи и ще му дадат ценни насоки за кариерно ориентиране, ще публикуваме в Robotics-Bulgaria.com.